Što su trezorski zapisi
Trezorski zapisi su jedan od ključnih financijskih instrumenata koje vlade koriste za kratkoročno financiranje svojih potreba. Trezorski zapisi (engl. Treasury Bills ili T-Bills) su kratkoročne dužničke obveznice koje izdaje država s ciljem prikupljanja sredstava. Obično imaju rok dospijeća kraći od jedne godine, najčešće na 3, 6 ili 12 mjeseci. Za razliku od dugoročnijih instrumenata poput državnih obveznica, trezorski zapisi ne isplaćuju redovnu kamatu. Umjesto toga, oni se prodaju s popustom, što znači da investitori kupuju zapise po cijeni nižoj od njihove nominalne vrijednosti, a razlika između kupovne cijene i nominalne vrijednosti na dan dospijeća predstavlja zaradu investitora.
Kako funkcioniraju trezorski zapisi

Trezorski zapisi su atraktivni investicijski instrumenti zbog svoje jednostavnosti i sigurnosti. Države ih izdaju putem aukcija, a investitori mogu kupiti te zapise izravno od države ili na sekundarnom tržištu. Evo osnovnih koraka u procesu izdavanja i investiranja u trezorske zapise:
Izdavanje: Vlada izdaje trezorske zapise kako bi prikupila sredstva za financiranje svojih tekućih potreba, poput pokrivanja deficita u proračunu. Aukcije se obično organiziraju redovito, a investitori mogu slati ponude za kupnju ovih zapisa.
Kupnja s popustom: Kada investitori kupuju trezorske zapise, plaćaju manju cijenu od nominalne vrijednosti. Na primjer, za zapis nominalne vrijednosti 1.000 eura, investitor može platiti 980 eura.
Zarada pri dospijeću: Na dan dospijeća, država isplaćuje investitoru punu nominalnu vrijednost trezorskog zapisa, što znači da investitor ostvaruje zaradu u obliku razlike između kupovne cijene i nominalne vrijednosti.
Zašto su trezorski zapisi atraktivni za investitore
Trezorski zapisi su popularni među investitorima zbog svoje sigurnosti i likvidnosti. Neki od ključnih razloga zbog kojih investitori biraju ovaj instrument uključuju:
Niska razina rizika: Smatraju vrlo sigurnim ulaganjima jer su podržani kreditnom sposobnošću države. Investitori vjeruju da je malo vjerojatno da će država bankrotirati i ne isplatiti svoje obveze, što ih čini privlačnim za konzervativne ulagače.
Likvidnost: Budući da imaju kratki rok dospijeća, investitori ih lako mogu prodati na sekundarnom tržištu prije dospijeća, što ih čini vrlo likvidnim instrumentom.
Nema poreza na kamatu: U mnogim zemljama, zarada od trezorskih zapisa može biti oslobođena poreza na prihod od kamata, što dodatno povećava njihovu privlačnost za investitore.

Prednosti trezorskih zapisa
Sigurnost: Državna jamstva čine trezorske zapise jednim od najsigurnijih ulaganja.
Fleksibilnost: Dostupnost različitih rokova dospijeća omogućuje investitorima da biraju instrumente koji odgovaraju njihovim potrebama za likvidnošću.
Likvidnost: Mogućnost prodaje zapisa na sekundarnom tržištu prije dospijeća osigurava investitorima fleksibilnost.
Oslobođenje od poreza: U mnogim slučajevima, zarada ostvarena na trezorskim zapisima može biti oslobođena poreza na kamatu.
Rizici ulaganja u trezorske zapise
Iako su trezorski zapisi izuzetno sigurni, oni nisu potpuno bez rizika. Neki od rizika uključuju:
Inflacijski rizik: Ako inflacija značajno poraste tijekom razdoblja držanja trezorskih zapisa, realna vrijednost povrata može biti manja od očekivane.
Rizik likvidnosti: Iako trezorski zapisi obično imaju visoku likvidnost, u nekim slučajevima može biti izazov pronaći kupce na sekundarnom tržištu, osobito u vremenima financijske nestabilnosti.
Zaključak
Trezorski zapisi su jedan od najsigurnijih i najlikvidnijih financijskih instrumenata dostupnih na tržištu. Oni pružaju pouzdanu opciju za kratkoročno ulaganje uz minimalan rizik, čineći ih idealnim za konzervativne investitore i institucije koje traže stabilnost. Međutim, kao i svaki financijski instrument, trezorski zapisi dolaze s određenim rizicima, kao što su inflacijski rizik i rizik likvidnosti, stoga je važno temeljito istražiti tržište i razumjeti vlastite investicijske ciljeve prije ulaganja.
Pregledaj usluge našeg trenutnog sponzora i podrži daljnji razvoj portala Poslovne Kronike.